ჩასანაცვლებელი ლოკომოტივები: საქართველოს რკინიგზა უმსხვილესი განახლებისთვის ემზადება
საქართველოს ხელისუფლებამ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ საქართველოს რკინიგზის ლოკომოტივების პარკი მთლიანად განაახლოს. ვადაგასული მანქანების კაპიტალურ რემონტზე უარი თქვეს: ამის ნაცვლად, ლოკომოტივების მთელი მოძრავი შემადგენლობა ახალი მოდელებით ჩანაცვლდება, რაც ეროვნული სარკინიგზო ოპერატორის ისტორიაში უდიდესი პროექტი გახდება.
როგორც სს "საქართველოს რკინიგზის“ გენერალურმა დირექტორმა ლაშა აბაშიძემ განაცხადა, კომპანია შეიძენს თანამედროვე ლოკომოტივებს და სრულად განახლებულ პარკს ჩამოაყალიბებს. მისი თქმით, პროექტს სტრატეგიული მნიშვნელობა აქვს და მიმართულია ერთდროულად ორ მიზანზე - მგზავრებისთვის მგზავრობის დროის შემცირება და შუა დერეფნის ფარგლებში საქართველოს რკინიგზის მიმზიდველობის გაზრდა.
მოძრავი შემადგენლობის განახლება განიხილება, როგორც საქართველოს რკინიგზის განვითარების საკვანძო ამოცანა. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა მარშრუტების რთულ მონაკვეთებს, მათ შორის, უღელტეხილის ზონებს, სადაც მოდერნიზაციის პროექტების ფარგლებში უკვე შეიქმნა ახალი ინფრასტრუქტურა.
რკინიგზის მოდერნიზაციის პროცესი დასასრულს უახლოვდება. მოსალოდნელია, რომ ეს შესაძლებელს გახდის ქსელის გამტარუნარიანობის გაზრდას წელიწადში 27-დან 48 მილიონ ტონამდე ტვირთით, რაც საგრძნობლად გააძლიერებს ქვეყნის სატრანზიტო პოტენციალს და საქართველოს როლს საერთაშორისო სატრანსპორტო მარშრუტებში.

Локомотивы под замену: Грузинская железная дорога готовится к крупнейшему обновлению
Власти Грузии приняли решение полностью обновить локомотивный парк Грузинской железной дороги. От капитального ремонта отслуживших свой срок машин решено отказаться: вместо этого весь подвижной состав локомотивов заменят на новые модели, что станет крупнейшим проектом в истории национального железнодорожного оператора.
Как заявил генеральный директор АО «Грузинская железная дорога» Лаша Абашидзе, компания закупит современные локомотивы и сформирует полностью обновлённый парк. По его словам, проект имеет стратегическое значение и направлен сразу на две цели — сокращение времени в пути для пассажиров и повышение привлекательности грузинской железной дороги в рамках Срединного коридора.
Обновление подвижного состава рассматривается как ключевая задача развития ГЖД. Особое внимание уделяется сложным участкам маршрутов, включая перевальные зоны, где уже создана новая инфраструктура в рамках модернизационных проектов.
Процесс модернизации железной дороги близок к завершению. Ожидается, что он позволит увеличить пропускную способность сети с 27 до 48 млн тонн грузов в год, что заметно усилит транзитный потенциал страны и роль Грузии в международных транспортных маршрутах.