საქართველოში ავტომაგისტრალებზე სიჩქარის მკაცრი კონტროლი დღეიდან ამოქმედდება
ახალი საგზაო ნიშნები და სანქციები 80 კმ/სთ-ზე მეტი სიჩქარის გადაჭარბებისთვის შეეხება სატვირთო ავტომობილებს, ავტობუსებსა და მიკროავტობუსებს
22 დეკემბრიდან საქართველოს ავტომაგისტრალებზე სიჩქარის მკაცრი კონტროლი ამოქმედდება. საგზაო მოძრაობის დეპარტამენტმა დაამონტაჟა ახალი ნიშნები, რომლებიც მიუთითებენ სხვადასხვა კატეგორიის სატრანსპორტო საშუალებებისთვის დასაშვებ სიჩქარეს. 80 კმ/სთ-იანი შეზღუდვა შეეხება სატვირთო ავტომობილებს, ავტობუსებს, მიკროავტობუსებსა და მისაბმელიან ავტომობილებს.
ნიშნები დამონტაჟებულია გზაგამყოფებიდან გასასვლელებში, რათა მძღოლებმა წინასწარ შეაფასონ საგზაო ვითარება და უსაფრთხოდ დაგეგმონ მარშრუტი. ეს შეზღუდვები 2013 წლიდან მოქმედ კანონებს ეფუძნება, ხოლო ახალი ნიშნები მხოლოდ მძღოლების მოხერხებულობისთვის ახდენს წესების ვიზუალიზაციას.
დღეიდან შინაგან საქმეთა სამინისტრო დაიწყებს სანქციების შემოღებას დიფერენცირებული რეგულირების მქონე მონაკვეთებზე 80 კმ/სთ-ზე მეტი სიჩქარის გადაჭარბებისთვის. უწყება მოუწოდებს მძღოლებს, ყურადღებით დააკვირდნენ ნიშნებს და დაიცვან მოძრაობის წესები.

New road signs and penalties for exceeding 80 km/h will affect trucks, buses, and minibuses
Starting December 22, strict speed control comes into effect on Georgian highways. The Department of Road Traffic has installed new signs indicating the permissible speed for various categories of vehicles. The 80 km/h limit will apply to trucks, buses, minibuses, and cars with trailers.
The signs are installed at the exits of interchanges so that drivers can assess the road situation in advance and safely plan their route. These restrictions are based on existing laws since 2013, and the new signs only visualize the rules for the convenience of drivers.
From today, the Ministry of Internal Affairs will begin to impose penalties for exceeding the speed of 80 km/h on sections with differentiated regulation. The agency urges drivers to pay close attention to the signs and follow traffic rules.