საქართველო ამზადებს რკინიგზის "ბაქო-თბილისი-ყარსი“ გასაშვებად
რკინიგზის პროექტის "ბაქო-თბილისი-ყარსი“ განხორციელება დასკვნით ეტაპზე გადადის: საქართველოში განაცხადეს, რომ ამჟამად მიმდინარეობს ობიექტის ექსპლუატაციაში გაშვების სამუშაოები.
სს "საქართველოს რკინიგზის“ გენერალურმა დირექტორმა ლაშა აბაშიძემ აღნიშნა, რომ ამჟამად მიმდინარეობს ყველა საჭირო დოკუმენტის მომზადება მარშრუტის ოფიციალურად დასაწყებად.
აბაშიძემ ხაზი გაუსვა პროექტის მნიშვნელობას საქართველოსთვის: რკინიგზა ქვეყანას პირდაპირ აკავშირებს თურქეთთან და ახალ შესაძლებლობებს უხსნის ტვირთების მოზიდვისთვის.
გარდა ამისა, გენერალური დირექტორის თქმით, ჩინეთიდან კონტეინერების გადაზიდვის მოცულობა მარშრუტზე უკვე გაიზარდა 40-50%-ით და მოსალოდნელია, რომ უახლოეს წლებში ზრდა გაგრძელდება, რაც გააძლიერებს საქართველოს სტრატეგიულ როლს რეგიონის სატრანსპორტო ლოგისტიკაში.

Грузия готовит к запуску железную дорогу «Баку–Тбилиси–Карс»
Реализация проекта железной дороги «Баку–Тбилиси–Карс» выходит на завершающий этап: в Грузии сообщили, что сейчас ведутся работы по вводу объекта в эксплуатацию.
Генеральный директор АО «Грузинские железные дороги» Лаша Абашидзе отметил, что в настоящее время осуществляется подготовка всех необходимых документов для официального запуска маршрута.
Абашидзе подчеркнул значимость проекта для Грузии: железная дорога напрямую соединяет страну с Турцией и открывает новые возможности для привлечения грузопотоков.
Помимо этого, по словам гендиректора, объемы контейнерных перевозок из Китая по маршруту уже увеличились на 40–50%, и ожидается, что в ближайшие годы рост продолжится, укрепляя стратегическую роль Грузии в транспортной логистике региона.