საქართველო სილამაზეს იბრუნებს: ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, როგორი უნდა იყოს მომავლის ქალაქები
ურბანული განაშენიანების ახალი ესთეტიკური წესები თავდაპირველად საკონსულტაციო იქნება, მაგრამ მალე მშენებლობებისთვის სავალდებულო ფილტრი გახდება
საქართველოს მთავრობამ ქალაქის განაშენიანებისთვის ერთიანი ესთეტიკური სტანდარტები დაამტკიცა. დოკუმენტი განსაზღვრავს შენობებისა და ინფრასტრუქტურის გარეგნული იერსახის საერთო სახელმძღვანელო პრინციპებს: საუბარია ფასადებზე, სახურავებზე, ღობეებზე, გამოყენებულ მასალებსა და ფერად გადაწყვეტილებებზე. სწორედ ეს მოთხოვნები გახდება მთელი ქვეყნის მასშტაბით ახალი მშენებლობის ნებართვების გაცემის საფუძველი.
ამასთან, ჯერჯერობით მკაცრი რეგლამენტაცია არ არსებობს. საჯარო სივრცეში არ არის კონკრეტული ფერთა პალიტრები, დასაშვები მასალების ზუსტი სიები და დეტალური პარამეტრები. ფაქტობრივად, ხელისუფლებამ ურბანული გარემოს განვითარების მიმართულება და ფილოსოფია განსაზღვრა, ტექნიკური ნიუანსები კი მომავლისთვის გადადო და დეველოპერები ახლავე მკაცრი ნორმების ჩარჩოებში არ მოაქცია.
2026 წლის 1 ივლისამდე ახალ სტანდარტებს სარეკომენდაციო ხასიათი აქვს. თუმცა, ამ თარიღის შემდეგ ისინი სავალდებულო გახდება ყველა ახალი პროექტისთვის. დამტკიცებულ ესთეტიკურ მოთხოვნებთან შეუსაბამობა მშენებლობის ნებართვაზე უარის თქმას ნიშნავს, რაც ფაქტობრივად ქალაქების გარეგნულ იერსახეს სახელმწიფო კონტროლის საკითხად აქცევს.

Georgia is sprucing up: authorities decide what the cities of the future should be like
New aesthetic rules for development will initially be advisory, but will soon become a mandatory filter for construction projects
The Georgian government has approved unified aesthetic standards for urban development. The document sets general guidelines for the appearance of buildings and infrastructure: it concerns facades, roofs, fences, materials used, and color schemes. These requirements will form the basis for issuing permits for new construction throughout the country.
However, there is no strict regulation yet. Specific color palettes, exact lists of permissible materials, and detailed parameters are not publicly available. In fact, the authorities have outlined the direction and philosophy of urban environment development, leaving technical nuances for the future and not forcing developers into strict norms right now.
Until July 1, 2026, the new standards are advisory. However, after this date, they will become mandatory for all new projects. Non-compliance with the approved aesthetic requirements will mean refusal of a construction permit, which effectively turns the appearance of cities into a matter of state control.