საქართველო სილამაზეს იბრუნებს: ხელისუფლებამ გადაწყვიტა, როგორი უნდა იყოს მომავლის ქალაქები
ურბანული განაშენიანების ახალი ესთეტიკური წესები თავდაპირველად საკონსულტაციო იქნება, მაგრამ მალე მშენებლობებისთვის სავალდებულო ფილტრი გახდება
საქართველოს მთავრობამ ქალაქის განაშენიანებისთვის ერთიანი ესთეტიკური სტანდარტები დაამტკიცა. დოკუმენტი განსაზღვრავს შენობებისა და ინფრასტრუქტურის გარეგნული იერსახის საერთო სახელმძღვანელო პრინციპებს: საუბარია ფასადებზე, სახურავებზე, ღობეებზე, გამოყენებულ მასალებსა და ფერად გადაწყვეტილებებზე. სწორედ ეს მოთხოვნები გახდება მთელი ქვეყნის მასშტაბით ახალი მშენებლობის ნებართვების გაცემის საფუძველი.
ამასთან, ჯერჯერობით მკაცრი რეგლამენტაცია არ არსებობს. საჯარო სივრცეში არ არის კონკრეტული ფერთა პალიტრები, დასაშვები მასალების ზუსტი სიები და დეტალური პარამეტრები. ფაქტობრივად, ხელისუფლებამ ურბანული გარემოს განვითარების მიმართულება და ფილოსოფია განსაზღვრა, ტექნიკური ნიუანსები კი მომავლისთვის გადადო და დეველოპერები ახლავე მკაცრი ნორმების ჩარჩოებში არ მოაქცია.
2026 წლის 1 ივლისამდე ახალ სტანდარტებს სარეკომენდაციო ხასიათი აქვს. თუმცა, ამ თარიღის შემდეგ ისინი სავალდებულო გახდება ყველა ახალი პროექტისთვის. დამტკიცებულ ესთეტიკურ მოთხოვნებთან შეუსაბამობა მშენებლობის ნებართვაზე უარის თქმას ნიშნავს, რაც ფაქტობრივად ქალაქების გარეგნულ იერსახეს სახელმწიფო კონტროლის საკითხად აქცევს.

Грузия наводит красоту: власти решили, какими должны быть города будущего
Новые эстетические правила для застройки сначала будут советом, но уже скоро станут обязательным фильтром для строек
Правительство Грузии утвердило единые эстетические стандарты для городской застройки. Документ задаёт общие ориентиры для внешнего облика зданий и инфраструктуры: речь идёт о фасадах, крышах, ограждениях, используемых материалах и цветовых решениях. Именно эти требования станут основой для выдачи разрешений на новое строительство по всей стране.
При этом жёсткой регламентации пока нет. В открытом доступе отсутствуют конкретные цветовые палитры, точные списки допустимых материалов и детальные параметры. Фактически власти обозначили направление и философию развития городской среды, оставив технические нюансы на будущее и не загоняя застройщиков в рамки строгих норм уже сейчас.
До 1 июля 2026 года новые стандарты носят рекомендательный характер. Однако после этой даты они станут обязательными для всех новых проектов. Несоответствие утверждённым эстетическим требованиям будет означать отказ в разрешении на строительство, что фактически превращает внешний облик городов в вопрос государственного контроля.