საქართველოში ხმაურიან ავტომობილებს ომი გამოუცხადეს: 2026 წლიდან ხმაურზე ჯარიმები შემოდის
2026 წლის 1 იანვრიდან საქართველოში ავტომობილებიდან ზედმეტი ხმაურის გამო მძღოლების დაჯარიმება დაიწყება. შესაბამისი ცვლილებები ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის ფარგლებში შევა ძალაში და შეეხება სატრანსპორტო საშუალებების ექსპლუატაციას, რომელთა ხმაურის დონე დადგენილ ნორმებს აჭარბებს.
სურათის წყარო: Interpressnews
პირველი დარღვევისთვის გათვალისწინებულია ჯარიმა 100 ლარის ოდენობით. თუ მძღოლი განმეორებით დაარღვევს ხმაურის დასაშვებ დონეს, ჯარიმის თანხა 200 ლარამდე გაიზრდება. მესამე დარღვევის შემთხვევაში სასჯელი უკვე 300 ლარი იქნება, რაც მოთხოვნების სისტემატურ იგნორირებას საგრძნობლად უფრო ძვირს გახდის.
ახალი ზომები მიმართულია ქალაქებში ხმაურის დაბინძურების შესამცირებლად და მოსახლეობის კომფორტის გასაუმჯობესებლად. კანონი ოფიციალურად ძალაში შედის 2026 წლის 1 იანვარს, რის შემდეგაც საგზაო პოლიციის თანამშრომლებს ექნებათ დარღვევების დაფიქსირებისა და მძღოლების პასუხისგებაში მიცემის უფლება.

Georgia Declares War on Loud Cars: Fines for Noise Introduced from 2026
From January 1, 2026, Georgia will begin fining drivers for excessive noise from cars. The corresponding changes will come into force within the framework of the Code of Administrative Offenses and will apply to the operation of vehicles whose noise level exceeds the established standards.
Image source: Interpressnews
The first violation carries a fine of 100 GEL. If the driver is repeatedly caught exceeding the permissible noise level, the fine will increase to 200 GEL. In the case of a third violation, the penalty will be 300 GEL, which makes systematic ignoring of the requirements noticeably more expensive.
The new measures are aimed at reducing noise pollution in cities and increasing comfort for residents. The law officially comes into force on January 1, 2026, after which traffic police officers will have the right to record violations and bring drivers to justice.