რუსეთში განაცხადეს საქართველოდან 34,6 ათასი მეორადი მსუბუქი ავტომობილის იმპორტის შესახებ 2025 წლის დასაწყისიდან, მაშინ როდესაც საქართველოს ოფიციალური სტატისტიკა მხოლოდ ერთეულ მიწოდებებს აფიქსირებს. აღნიშნული მონაცემები გამოაქვეყნა ანალიტიკური სააგენტო "ავტოსტატის“ დირექტორმა სერგეი ცელიკოვმა და აღნიშნა, რომ იმპორტის მოცულობა სამჯერ მეტად გაიზარდა გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
"ავტოსტატის“ ინფორმაციით, მხოლოდ ნოემბერში რუსეთში საქართველოდან 4778 ავტომობილი შევიდა, რომელიც სამ წელზე ძველია - ეს 227%-ით მეტია, ვიდრე ერთი წლის წინ. ყველაზე პოპულარულ ბრენდებს შორის იყო BMW, Toyota, Volkswagen, Hyundai და Kia, ხოლო მოდელებს შორის ლიდერობდნენ BMW X5, Chevrolet Equinox და BMW X7. ამასთან, გამოთვლებში არ იყო გათვალისწინებული გარბენის გარეშე ავტომობილები. მონაცემები, რომელსაც ცელიკოვი ეყრდნობა, მიღებულია "ელექტრონული პასპორტების სისტემიდან“ და არ ქვეყნდება საჯაროდ.
ამავდროულად, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური იუწყება, რომ იანვარ-ოქტომბერში რუსეთში ოფიციალურად მხოლოდ 8 ავტომობილი იქნა მიწოდებული, რომლის ღირებულება 139 300 დოლარია. ამასთან, რეექსპორტი ყირგიზეთსა და ყაზახეთში ათობით ათასი მანქანით და მილიარდობით დოლარით არის შეფასებული. თბილისის მიერ რუსეთსა და ბელარუსში რეექსპორტის აკრძალვის მიუხედავად, ბაზრის მონაწილეები, მედიის ცნობით, აგრძელებენ შემოვლითი გზების პოვნას, რის შედეგადაც ფორმალურად მესამე ქვეყნებისთვის განკუთვნილი ავტომობილები ფაქტობრივად რუსეთის ბაზარზე ხვდება.

В России сообщили о поставках 34,6 тыс. машин из Грузии, в грузинской статистике – единицы
В России сообщили о ввозе 34,6 тыс. подержанных легковых автомобилей из Грузии с начала 2025 года, тогда как официальная грузинская статистика фиксирует лишь единичные поставки. Такие данные опубликовал директор аналитического агентства «Автостат» Сергей Целиков, указав, что объём импорта вырос более чем в три раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По информации «Автостата», только в ноябре в Россию из Грузии было ввезено 4778 автомобилей старше трёх лет — это на 227% больше, чем годом ранее. В числе самых популярных марок оказались BMW, Toyota, Volkswagen, Hyundai и Kia, а среди моделей лидировали BMW X5, Chevrolet Equinox и BMW X7. При этом в расчётах не учитывались автомобили без пробега. Данные, на которые ссылается Целиков, получены из «Системы электронных паспортов» и не публикуются в открытом доступе.
Одновременно Национальная служба статистики Грузии сообщает, что за январь–октябрь в Россию было официально поставлено всего 8 автомобилей на сумму 139 300 долларов. При этом реэкспорт в Кыргызстан и Казахстан исчисляется десятками тысяч машин и миллиардами долларов. Несмотря на введённые Тбилиси запреты на реэкспорт в Россию и Беларусь, участники рынка, по данным СМИ, продолжают находить обходные схемы, в результате чего автомобили, формально предназначенные для третьих стран, фактически попадают на российский рынок.