საქართველოს ეკონომიკა 2026 წელს შესაძლოა 6%-ით გაიზარდოს. ასეთი პროგნოზი გამოაქვეყნა ანალიტიკურმა კომპანია Galt & Taggart-მა და აღნიშნა, რომ ზრდის ტემპი უფრო მაღალი იქნება, ვიდრე დამტკიცებულ სახელმწიფო ბიუჯეტში გათვალისწინებული პარამეტრები, სადაც მშპ-ს 5%-იან ზრდას ელოდებიან.
სურათის წყარო: commersant.ge
ექსპერტების შეფასებით, ძირითადი ხელშემწყობი ფაქტორები იქნება უცხოური ვალუტის სტაბილური შემოდინება, ლარის შედარებითი სტაბილურობა და ინფლაციის შენელება მიზნობრივ დონემდე, დაახლოებით 3%-მდე. ანალიტიკოსები თვლიან, რომ ამ პირობების ერთობლიობა ხელს შეუწყობს ქვეყანაში სამომხმარებლო და საინვესტიციო განწყობების გაუმჯობესებას.
ამავდროულად, Galt & Taggart მიუთითებს არსებულ რისკებზე, რომლებიც უპირველეს ყოვლისა დაკავშირებულია პოლიტიკურ და გეოპოლიტიკურ გაურკვევლობასთან. სიტუაციის ხელსაყრელი განვითარების შემთხვევაში, მათი აზრით, მიმდინარე ეკონომიკური პროცესები შექმნის პირობებს მონეტარული პოლიტიკის შერბილებისთვის: 2026 წელს საქართველოს ეროვნული ბანკის რეფინანსირების განაკვეთი შესაძლოა შემცირდეს 7,5%-მდე, მოქმედი 8%-დან, რომელიც 2024 წლის მაისიდან შენარჩუნებულია.

Экономика Грузии ускоряется
Экономика Грузии в 2026 году может вырасти на 6 %. Такой прогноз опубликовала аналитическая компания Galt & Taggart, отметив, что темпы роста окажутся выше параметров, заложенных в утверждённый государственный бюджет, где ожидается увеличение ВВП на уровне 5 %.
Источник изображения: commersant.ge
По оценке экспертов, ключевыми факторами поддержки станут стабильный приток иностранной валюты, относительная устойчивость лари и замедление инфляции до целевого уровня около 3 %. Аналитики считают, что совокупность этих условий будет способствовать улучшению потребительских и инвестиционных настроений в стране.
В то же время в Galt & Taggart указывают на сохраняющиеся риски, связанные прежде всего с политической и геополитической неопределённостью. При благоприятном развитии ситуации текущие экономические процессы, по их мнению, создадут условия для смягчения денежно-кредитной политики: в 2026 году ставка рефинансирования Национального банка Грузии может быть снижена до 7,5 % против действующих 8 %, которые сохраняются с мая 2024 года.