შაიმკენტი და თბილისი პირდაპირი ავიარეისით დაუკავშირდნენ
ყაზახეთსა და საქართველოს შორის ახალი პირდაპირი ავიარეისი ამოქმედდა: შაიმკენტიდან თბილისში ავიაკომპანია Scat Airlines-ის პირველი რეგულარული რეისი გაფრინდა. ეს არის უკვე მეხუთე საავიაციო მარშრუტი ორ ქვეყანას შორის, რომელიც 2025 წლის განმავლობაში გაიხსნა, - განაცხადეს საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებაში.
პირველმა თვითმფრინავმა საქართველოს დედაქალაქში 166 მგზავრი ჩაიყვანა. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში რეისს ქართული ხელისუფლებისა და საავიაციო დარგის წარმომადგენლები დახვდნენ, მათ შორის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ხვთისიაშვილი, აეროპორტების გაერთიანებისა და კომპანია TAV Georgia-ს ხელმძღვანელობა, ასევე სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოსა და ავიაკომპანიის წარმომადგენლები.
ამჟამად საქართველოსა და ყაზახეთს შორის ფრენებს სამი ავიაკომპანია ახორციელებს - Air Astana, Scat Airlines და FlyArystan. ახალი მარშრუტი შაიმკენტი-თბილისი კვირაში ორჯერ, ორშაბათსა და პარასკევს მოემსახურება. საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში აღნიშნავენ, რომ მარშრუტების ქსელის გაფართოება ხელს უწყობს მგზავრთნაკადის ზრდას და ქვეყნებს შორის სატრანსპორტო კავშირების გაძლიერებას.

Шымкент и Тбилиси связали прямым авиарейсом
Между Казахстаном и Грузией запущено новое прямое авиасообщение: из Шымкента в Тбилиси вылетел первый регулярный рейс авиакомпании Scat Airlines. Это уже пятый авиамаршрут между двумя странами, открытый в течение 2025 года, сообщили в Объединении аэропортов Грузии.
Первый самолёт доставил в столицу Грузии 166 пассажиров. В Тбилисском международном аэропорту рейс встречали представители грузинских властей и авиационной отрасли, включая замминистра иностранных дел Александра Хвтисиашвили, руководство Объединения аэропортов и компании TAV Georgia, а также представителей Агентства гражданской авиации и авиаперевозчика.
В настоящее время полёты между Грузией и Казахстаном выполняют три авиакомпании — Air Astana, Scat Airlines и FlyArystan. Новый маршрут Шымкент–Тбилиси будет обслуживаться два раза в неделю, по понедельникам и пятницам. В Управлении гражданской авиации Грузии отмечают, что расширение маршрутной сети способствует росту пассажиропотока и укреплению транспортных связей между странами.