შაიმკენტი და თბილისი პირდაპირი ავიარეისით დაუკავშირდნენ
ყაზახეთსა და საქართველოს შორის ახალი პირდაპირი ავიარეისი ამოქმედდა: შაიმკენტიდან თბილისში ავიაკომპანია Scat Airlines-ის პირველი რეგულარული რეისი გაფრინდა. ეს არის უკვე მეხუთე საავიაციო მარშრუტი ორ ქვეყანას შორის, რომელიც 2025 წლის განმავლობაში გაიხსნა, - განაცხადეს საქართველოს აეროპორტების გაერთიანებაში.
პირველმა თვითმფრინავმა საქართველოს დედაქალაქში 166 მგზავრი ჩაიყვანა. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში რეისს ქართული ხელისუფლებისა და საავიაციო დარგის წარმომადგენლები დახვდნენ, მათ შორის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე ხვთისიაშვილი, აეროპორტების გაერთიანებისა და კომპანია TAV Georgia-ს ხელმძღვანელობა, ასევე სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოსა და ავიაკომპანიის წარმომადგენლები.
ამჟამად საქართველოსა და ყაზახეთს შორის ფრენებს სამი ავიაკომპანია ახორციელებს - Air Astana, Scat Airlines და FlyArystan. ახალი მარშრუტი შაიმკენტი-თბილისი კვირაში ორჯერ, ორშაბათსა და პარასკევს მოემსახურება. საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოში აღნიშნავენ, რომ მარშრუტების ქსელის გაფართოება ხელს უწყობს მგზავრთნაკადის ზრდას და ქვეყნებს შორის სატრანსპორტო კავშირების გაძლიერებას.

Shymkent and Tbilisi connected by direct flight
A new direct flight connection has been launched between Kazakhstan and Georgia: the first regular flight of Scat Airlines departed from Shymkent to Tbilisi. This is the fifth air route between the two countries opened during 2025, according to the Georgian Airports Association.
The first plane delivered 166 passengers to the capital of Georgia. At Tbilisi International Airport, the flight was met by representatives of the Georgian authorities and the aviation industry, including Deputy Foreign Minister Alexander Khvtisiashvili, the leadership of the Airports Association and TAV Georgia, as well as representatives of the Civil Aviation Agency and the air carrier.
Currently, flights between Georgia and Kazakhstan are operated by three airlines - Air Astana, Scat Airlines and FlyArystan. The new Shymkent-Tbilisi route will be served twice a week, on Mondays and Fridays. The Georgian Civil Aviation Administration notes that the expansion of the route network contributes to the growth of passenger traffic and the strengthening of transport links between the countries.