საქართველოში ხანძარსაწინააღმდეგო ნანოტექნოლოგიების უნიკალური ქარხანა გაიხსნება
საქართველოში ხანძარსაწინააღმდეგო ნანოტექნოლოგიების საწარმოს გახსნისთვის ემზადებიან. საწარმო არაბეთის გაერთიანებულ საემიროებში (UAE) რეგისტრირებულ კომპანია Nano Fire Protection Technology-ს ეკუთვნის და მსოფლიოში ერთ-ერთი იშვიათი მსგავსი წარმოება იქნება. ქვეყანაში წარმოებული პროდუქცია ორიენტირებული იქნება როგორც შიდა ბაზარზე, ისე ექსპორტზე, მათ შორის, სამხრეთ კავკასიისა და ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებში.
NFPT-ის ქართული განყოფილების დამფუძნებლის, გიორგი ჭანტურიას თქმით, ქარხანა ხანძრისგან დაცვის გადაწყვეტილებების ფართო სპექტრს აწარმოებს. მათ შორის არის სპეციალური სტიკერები როზეტებში, ამომრთველებსა და გამანაწილებელ კოლოფებში ხანძრის თავიდან ასაცილებლად, ცეცხლგამძლე კაბელები ელექტროщит-ებისთვის და შენობებისთვის, ასევე დამცავი საღებავები სხვადასხვა ზედაპირისთვის. განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს კომპაქტური ცეცხლმაქრი, რომელიც დაახლოებით 600 გ-ს იწონის, სავსეა მიკროკაფსულებით და შეუძლია ალის ჩაქრობა ხანძრის კერაში სროლიდან რამდენიმე წამში.
საქართველოში წარმოების დაწყება 2026 წლის იანვარში იგეგმება. მსოფლიოში უკვე ფუნქციონირებს მხოლოდ ორი მსგავსი ქარხანა - მთავარი დუბაიში და საწარმო პრაღაში, რომელიც რამდენიმე თვის წინ გაიხსნა. ამასთან, ქართული ქარხნის პროდუქციის მიწოდებაზე კონტრაქტები უკვე გაფორმებულია სომხეთთან, აზერბაიჯანთან და თურქეთთან, რაც პროექტს რეგიონში სამრეწველო უსაფრთხოების სფეროში ერთ-ერთ ყველაზე ტექნოლოგიურ საექსპორტო წამოწყებად აქცევს.

В Грузии откроют уникальный завод нанотехнологий для пожаротушения
В Грузии готовятся запустить уникальный завод по производству нанотехнологий для пожаротушения. Предприятие принадлежит компании Nano Fire Protection Technology из ОАЭ и станет одним из немногих подобных производств в мире. Выпускаемая в стране продукция будет ориентирована как на внутренний рынок, так и на экспорт, в том числе в страны Южного Кавказа и Ближнего Востока.
Как сообщил основатель грузинского подразделения NFPT Георгий Чантурия, завод будет производить широкий спектр решений для защиты от возгораний. Среди них — специальные наклейки для предотвращения пожаров внутри розеток, выключателей и распределительных коробок, огнестойкие кабели для электрощитов и помещений, а также защитные краски для различных поверхностей. Отдельного внимания заслуживает компактный огнетушитель весом около 600 г, заполненный микрокапсулами и способный погасить пламя за считаные секунды после броска в очаг возгорания.
Производство в Грузии планируется запустить в январе 2026 года. В мире уже действуют всего два подобных завода — основной в Дубае и предприятие в Праге, открытое несколько месяцев назад. При этом контракты на поставку продукции грузинского завода уже подписаны с Арменией, Азербайджаном и Турцией, что делает проект одним из самых технологичных экспортных запусков региона в сфере промышленной безопасности.