ფასადები ერთი სტილით: საქართველო ამზადებს ახალ წესებს მთელი განაშენიანებისთვის
საქართველოში ემზადებიან ქვეყნის მასშტაბით შენობების ფასადებისთვის ერთიანი ესთეტიკური სტანდარტების შემოღებისთვის. შესაბამისი დადგენილების პროექტი ამ კვირაში წარუდგინეს კერძო სექტორს, ამის შესახებ განაცხადა ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა. ინიციატივა გულისხმობს ახალი განაშენიანების გარეგნული იერსახის საერთო მოთხოვნების დაწესებას ყველა რეგიონში.
სურათის წყარო: Genadi Yakovlev
შეთავაზების თანახმად, დარეგულირდება ფასადებისა და სახურავების ფერები, გამოყენებული მასალები და შენობების სხვა ვიზუალური პარამეტრები. ისინი უნდა შეესაბამებოდეს კონკრეტული ტერიტორიის ისტორიულ კონტექსტსა და არსებულ განაშენიანებას. ამჟამად მიმდინარეობს კვლევა, რომლის შედეგების მიხედვით, თითოეული რეგიონისთვის იგეგმება ცალკე პროექტის შემუშავება ქალაქთმშენებლობითი თავისებურებების გათვალისწინებით.
ინიციატივაზე მუშაობა რამდენიმე თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა ინფრასტრუქტურის სამინისტროს, კულტურის სამინისტროსა და ქალაქთმშენებლობითი განვითარების სააგენტოს მონაწილეობით, ასევე არქიტექტორების, დეველოპერებისა და ბიზნესის წარმომადგენლების ჩართულობით. ახალი წესები ითვალისწინებს სტანდარტულ და არასტანდარტულ ნებართვის პრაქტიკას: ეს უკანასკნელი საშუალებას მისცემს არქიტექტურული გადაწყვეტილებების განხორციელებას განსხვავებული დიზაინით. დანერგვის ვადები ჯერ არ სახელდება, მოსალოდნელია, რომ რეფორმა რეგიონებიდან დაიწყება.

Фасады под один стиль: Грузия готовит новые правила для всей застройки
В Грузии готовятся к введению единых эстетических стандартов для фасадов зданий по всей стране. Проект соответствующего постановления на этой неделе был представлен частному сектору, о чем сообщила министр экономики Мариам Квривишвили. Инициатива предполагает установление общих требований к внешнему облику новой застройки во всех регионах.
Источник изображения: Genadi Yakovlev
Согласно предложению, будут регламентированы цвета фасадов и крыш, используемые материалы и другие визуальные параметры зданий. Они должны соответствовать историческому контексту и существующей застройке конкретной территории. Сейчас проводится исследование, по итогам которого для каждого региона планируется разработать отдельный проект с учетом градостроительных особенностей.
Работа над инициативой велась несколько месяцев при участии Мининфраструктуры, Минкультуры и Агентства градостроительного развития, а также с привлечением архитекторов, девелоперов и представителей бизнеса. Новые правила предусматривают стандартную и нестандартную разрешительные практики: последняя позволит реализовывать архитектурные решения с отличающимся дизайном. Сроки внедрения пока не названы, ожидается, что реформу начнут с регионов.