4,2 მილიონი ლარი განათლებისთვის: ბენდუქიძის ფონდი კერძო უნივერსიტეტების სტუდენტების სწავლებას დააფინანსებს
მხარდაჭერას მიიღებენ თავისუფალი და აგრარული უნივერსიტეტების აბიტურიენტები, რომლებიც 2026 წელს ჩაირიცხებიან
კახა ბენდუქიძის სახელობის ცოდნის საქველმოქმედო ფონდი თავისუფალი უნივერსიტეტისა და აგრარული უნივერსიტეტის სტუდენტების სწავლების დასაფინანსებლად 4,2 მილიონ ლარს გამოყოფს. როგორც თავისუფალი უნივერსიტეტი იუწყება, თანხები 2026 წელს ჩარიცხული აბიტურიენტების მხარდასაჭერად გამოიყოფა და 4 წლის განმავლობაში მათ სწავლას დაფარავს.
ფინანსური დახმარება სტუდენტების რამდენიმე კატეგორიას გაეწევა. სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე აბიტურიენტები, რომლებიც ორივე უნივერსიტეტში ჩაირიცხებიან, სრულ დაფინანსებას მიიღებენ. თავისუფალ უნივერსიტეტში ჩარიცხულ ყველა სტუდენტს შეეძლება სწავლის თანადაფინანსების სტიპენდიის იმედი ჰქონდეს, ხოლო საერთაშორისო და ეროვნული ოლიმპიადების პრიზიორებს - ფონდის სპეციალური სტიპენდიები. საგანმანათლებლო კონკურსების გამარჯვებულებს გადაეცემათ ვაუჩერები სწავლის საფასურის დასაფარად.
ფონდში ხაზს უსვამენ, რომ მომავალი სტუდენტებისთვის პირობები უცვლელი რჩება: სწავლის საფასურის გაზრდა არ იგეგმება, ხოლო შემოსავლების გაზრდის მიზნით უცხოელი სტუდენტების მოზიდვა არ განიხილება. ამ ფონზე განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს პარტია "ქართული ოცნების“ მთავრობის გადაწყვეტილება - მომავალი სასწავლო წლიდან კერძო უნივერსიტეტების სტუდენტები სახელმწიფო გრანტების უფლებას კარგავენ, რაც ბენდუქიძის ფონდის მხარდაჭერას სწავლის დაფინანსების ძირითად წყაროდ აქცევს.

4.2 million GEL for education: Bendukidze Foundation to finance studies of private university students
Support will be provided to applicants of the Free and Agricultural Universities who enroll in 2026
The Kakha Bendukidze Knowledge Fund will allocate 4.2 million GEL to finance the education of students at the Free University and the Agricultural University. As reported by the Free University, the funds will be allocated to support applicants who enroll in 2026 and will cover their tuition for 4 years.
Financial assistance will be provided to several categories of students. Full funding will be provided to applicants with socially vulnerable status who are enrolled in both universities. All students admitted to the Free University will be eligible for a scholarship to co-finance their education, and winners of international and national Olympiads will be eligible for special scholarships from the Foundation. Winners of educational competitions will be issued vouchers to cover the cost of tuition.
The Foundation emphasizes that the conditions for future students remain unchanged: there are no plans to increase tuition fees, and attracting foreign students to increase revenue is not being considered. Against this background, the decision of the Georgian Dream party government takes on particular significance - from the next academic year, students of private universities will lose the right to state grants, which makes the support of the Bendukidze Foundation a key source of funding for education.