4,2 მილიონი ლარი განათლებისთვის: ბენდუქიძის ფონდი კერძო უნივერსიტეტების სტუდენტების სწავლებას დააფინანსებს
მხარდაჭერას მიიღებენ თავისუფალი და აგრარული უნივერსიტეტების აბიტურიენტები, რომლებიც 2026 წელს ჩაირიცხებიან
კახა ბენდუქიძის სახელობის ცოდნის საქველმოქმედო ფონდი თავისუფალი უნივერსიტეტისა და აგრარული უნივერსიტეტის სტუდენტების სწავლების დასაფინანსებლად 4,2 მილიონ ლარს გამოყოფს. როგორც თავისუფალი უნივერსიტეტი იუწყება, თანხები 2026 წელს ჩარიცხული აბიტურიენტების მხარდასაჭერად გამოიყოფა და 4 წლის განმავლობაში მათ სწავლას დაფარავს.
ფინანსური დახმარება სტუდენტების რამდენიმე კატეგორიას გაეწევა. სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე აბიტურიენტები, რომლებიც ორივე უნივერსიტეტში ჩაირიცხებიან, სრულ დაფინანსებას მიიღებენ. თავისუფალ უნივერსიტეტში ჩარიცხულ ყველა სტუდენტს შეეძლება სწავლის თანადაფინანსების სტიპენდიის იმედი ჰქონდეს, ხოლო საერთაშორისო და ეროვნული ოლიმპიადების პრიზიორებს - ფონდის სპეციალური სტიპენდიები. საგანმანათლებლო კონკურსების გამარჯვებულებს გადაეცემათ ვაუჩერები სწავლის საფასურის დასაფარად.
ფონდში ხაზს უსვამენ, რომ მომავალი სტუდენტებისთვის პირობები უცვლელი რჩება: სწავლის საფასურის გაზრდა არ იგეგმება, ხოლო შემოსავლების გაზრდის მიზნით უცხოელი სტუდენტების მოზიდვა არ განიხილება. ამ ფონზე განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს პარტია "ქართული ოცნების“ მთავრობის გადაწყვეტილება - მომავალი სასწავლო წლიდან კერძო უნივერსიტეტების სტუდენტები სახელმწიფო გრანტების უფლებას კარგავენ, რაც ბენდუქიძის ფონდის მხარდაჭერას სწავლის დაფინანსების ძირითად წყაროდ აქცევს.

Поддержку получат абитуриенты Свободного и Аграрного университетов, поступившие в 2026 году
Благотворительный фонд знаний имени Кахи Бендукидзе направит 4,2 млн лари на финансирование обучения студентов Свободного университета и Аграрного университета. Как сообщил Свободный университет, средства будут выделены на поддержку абитуриентов, поступивших в 2026 году, и покроют их обучение в течение 4 лет.
Финансовая помощь будет предоставлена нескольким категориям студентов. Полное финансирование получат абитуриенты со статусом социально уязвимых, зачисленные в оба университета. Все поступившие в Свободный университет смогут рассчитывать на стипендию для софинансирования обучения, а призёры международных и национальных олимпиад — на специальные стипендии Фонда. Победителям образовательных конкурсов будут выданы ваучеры для покрытия стоимости обучения.
В Фонде подчёркивают, что условия для будущих студентов остаются неизменными: стоимость обучения не планируется повышать, а привлечение иностранных студентов для увеличения доходов не рассматривается. На этом фоне решение правительства партии «Грузинская мечта» приобретает особое значение — со следующего учебного года студенты частных университетов лишаются права на государственные гранты, что делает поддержку Фонда Бендукидзе ключевым источником финансирования обучения.