კომპანიებს, რომლებიც საქართველოს განახლებადი ენერგიის სფეროში მუშაობენ, მილიარდიანი ჯარიმებისგან გაათავისუფლებენ
მთავრობა ენერგეტიკული პოლიტიკის გადატვირთვას იწყებს
კომპანიები, რომლებიც განახლებადი ენერგიის სფეროში პროექტებზე მუშაობენ, მასშტაბურ ფინანსურ შეღავათს მიიღებენ: სახელმწიფო ჩამოწერს დაგროვილ ჯარიმებსა და საურავებს დაახლოებით 1 მილიარდი ლარის ოდენობით. ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა და აღნიშნა, რომ წინა წლების ვალის ტვირთი სერიოზული დაბრკოლება გახდა ენერგეტიკული სისტემის განვითარებისთვის და აფერხებდა მსხვილი პროექტების განხორციელებას.
ჯარიმების გაუქმება გათვალისწინებულია შემდეგი პირობებით: კომპანიებმა მკაცრად უნდა დაიცვან განახლებული გრაფიკები, ხოლო ახალი დარღვევების შემთხვევაში მათ დაუბრუნდებათ როგორც ახლად დარიცხული სანქციები, ასევე ადრე პატიებული ვალები. კობახიძის თქმით, ეს გადაწყვეტილება ერთდროულად ხსნის ფინანსურ ბარიერს და ქმნის სტიმულს, რომ ყველა პროექტი დასრულდეს დადგენილ ვადებში. ურთიერთქმედების ახალი ფორმატი ითვალისწინებს შეთანხმებების გადახედვას და უფრო მკაფიო ურთიერთვალდებულებებს.
პრემიერ-მინისტრმა ინიციატივას სახელმწიფოსა და ინდუსტრიას შორის თანამშრომლობის ახალი ეტაპის დასაწყისი უწოდა, რომელშიც მკაცრი კონტროლი მხარდაჭერასთან იქნება შერწყმული. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ განახლებული ენერგეტიკული პოლიტიკა სექტორის განვითარების და ქვეყნის ეკონომიკური დამოუკიდებლობის გაძლიერების საშუალებას მისცემს.
კობახიძემ ასევე მადლობა გადაუხადა ეკონომიკის სამინისტროს გადაწყვეტილების მომზადებისთვის და გამოთქვა იმედი, რომ კომპანიები მაქსიმალურად ეფექტურად განახორციელებენ პროექტებს განახლებადი ენერგიის სფეროში.

Компании, которые работают в сфере возобновляемой энергетики Грузии, освободят от миллиардных штрафов
Правительство запускает перезагрузку энергетической политики
Компании, работающие над проектами в сфере возобновляемой энергетики, получат масштабную финансовую передышку: государство спишет накопленные штрафы и пени на сумму около 1 млрд лари. Об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе, отметив, что долговые нагрузки за прошлые годы стали серьёзным препятствием для развития энергетической системы и тормозили реализацию крупных проектов.
Отмена штрафов предоставляется на условиях: компаниям придётся строго соблюдать обновлённые графики, а в случае новых нарушений им вернут как вновь начисленные санкции, так и прощённые ранее долги. По словам Кобахидзе, такое решение одновременно снимает финансовый барьер и создаёт стимул довести все проекты до завершения в установленные сроки. Новый формат взаимодействия предполагает пересмотр соглашений и более чёткие взаимные обязательства.
Премьер назвал инициативу стартом нового этапа сотрудничества между государством и отраслью, в котором жёсткий контроль будет сочетаться с поддержкой. Он подчеркнул, что обновлённая энергетическая политика позволит ускорить развитие сектора и укрепить экономическую независимость страны.
Кобахидзе также поблагодарил Министерство экономики за подготовку решения и выразил надежду, что компании максимально эффективно реализуют проекты в сфере ВИЭ.