საქართველო აფართოებს საჰაერო დერეფნებს
საპარლამენტო კომიტეტი მრეწველობისა და ეკონომიკის საკითხებში განიხილავს საქართველოს, რუანდის, სეიშელის კუნძულების, ისლანდიისა და სერბეთის საავიაციო შეთანხმებების რატიფიცირებას. დოკუმენტები დაფუძნებულია ჩიკაგოს კონვენციის დებულებებზე და აყალიბებს თანამშრომლობის საერთო წესებს - ფრენების უსაფრთხოების უზრუნველყოფიდან საავიაციო კომპანიებისა და სახმელეთო სამსახურების მუშაობის რეგულირებამდე.
შეთანხმებები აფიქსირებს ლიბერალურ მიდგომას: გადამზიდავები შეძლებენ დამოუკიდებლად განსაზღვრონ ტარიფები, რეისების სიხშირე და გამტარუნარიანობა, ხოლო საჰაერო მიმოსვლა ღია იქნება მონაწილე ქვეყნების ტერიტორიებზე მდებარე ნებისმიერ პუნქტს შორის. ასევე გათვალისწინებულია მეხუთე საჰაერო თავისუფლების მინიჭება, ინტერმოდალური გადაზიდვები და იმპორტის გადასახადებისგან გათავისუფლება აღჭურვილობასა და მარაგებზე, იმ პირობით, რომ ისინი ბორტზე რჩებიან.
დანიშნულ ავიაკომპანიებს მიეცემათ უფლება განახორციელონ ფრენა დაფრენის გარეშე, დაფრენა არაკომერციული მიზნებისთვის და მგზავრებისა და ტვირთების ჩამოტვირთვა შეთანხმებულ მარშრუტებზე. გამონაკლისია რუანდა, სადაც მოქმედებს მხოლოდ პირველი ორი ნებართვა.
საქართველოს ანალოგიური შეთანხმებები უკვე აქვს ისრაელთან, ბელარუსთან, ინდოეთთან, ჩინეთთან და სხვა ქვეყნებთან, რითაც თანდათან აძლიერებს თავის როლს საერთაშორისო ავიაციაში.

Грузия расширяет воздушные коридоры
Парламентский комитет по промышленности и экономике рассматривает ратификацию авиационных соглашений между Грузией, Руандой, Сейшельскими Островами, Исландией и Сербией. Документы основаны на положениях Чикагской конвенции и формируют общие правила сотрудничества — от обеспечения безопасности полётов до регулирования работы авиакомпаний и наземных служб.
Соглашения закрепляют либеральный подход: перевозчики смогут самостоятельно определять тарифы, частоту рейсов и пропускную способность, а воздушное сообщение будет открыто между любыми пунктами на территориях стран-участниц. Также предусмотрено предоставление пятой свободы воздуха, интермодальные перевозки и освобождение от ввозных пошлин на оборудование и запасы при условии, что они остаются на борту.
Назначенные авиакомпании получат право пролёта без посадки, посадки в некоммерческих целях и высадки пассажиров и грузов на согласованных маршрутах. Исключение касается Руанды, где действуют только первые два разрешения.
Аналогичные соглашения Грузия уже имеет с Израилем, Беларусью, Индией, Китаем и рядом других стран, постепенно укрепляя свою роль в международной авиации.