საქართველოს "ლუკოილის" ბენზინგასამართ სადგურებზე საბანკო ბარათები აღარ მიიღება
საქართველოში, "ლუკოილის" ავტოგასამართ სადგურებზე, საბანკო ბარათებით გადახდა შეწყდა. გამოცემა "ბათუმელების" ინფორმაციით, მძღოლებს მხოლოდ ნაღდი ანგარიშსწორება შესთავაზეს.
ბათუმში მდებარე ერთ-ერთი სადგურის ოპერატორმა განაცხადა: "ბარათით გადახდა არ შეიძლება, ნაღდი ფულით ვასხამთ - ბარათები გაუქმდა". მისი თქმით, ტერმინალების საშუალებით გადახდები უკვე მეხუთე დღეა არ მუშაობს. კომპანიის ცხელ ხაზზე დაადასტურეს, რომ ანალოგიური პრობლემები შეინიშნება ქვეყნის სხვა "ლუკოილის" ბენზინგასამართ სადგურებზეც. გაუმართაობის მიზეზები არ კონკრეტდება, მომსახურების აღდგენის ვადები უცნობია. ჟურნალისტებმა Lukoil Georgia-სგან ოფიციალური კომენტარის მიღება ვერ შეძლეს.
სურათის წყარო: News Georgia
ბარათებით გადახდის შეფერხებები ფიქსირდება "ლუკოილის" ბენზინგასამართი სადგურების სხვა ქვეყნებშიც, მათ შორის აშშ-სა და აზერბაიჯანში. ეს ხდება რუსული კომპანიის სათავო სტრუქტურის წინააღმდეგ აშშ-ს მიერ დაწესებული სანქციების ფონზე. ამასთან, როგორც Bloomberg აღნიშნავს, პრობლემების ზუსტი წყაროს დადგენა რთულია - ტრანზაქციების დამუშავება მონაწილეთა დიდ რაოდენობაზეა დამოკიდებული.
მანამდე, აშშ-ს ფინანსთა სამინისტროს საგარეო აქტივების კონტროლის ოფისმა (OFAC) გასცა დროებითი ლიცენზია, რომელიც 13 დეკემბრამდე იძლევა "ლუკოილის" საერთაშორისო აქტივების გაყიდვასთან დაკავშირებული ოპერაციების განხორციელების, ასევე საზღვარგარეთული ბენზინგასამართი სადგურების მუშაობის უზრუნველყოფის საშუალებას.
სანქციების შემოღების შემდეგ, კომპანიამ საზღვარგარეთული აქტივების გაყიდვის გეგმების შესახებ განაცხადა. ნავთობით მოვაჭრე Gunvor განიხილებოდა, როგორც შესაძლო მყიდველი, თუმცა გარიგება არ შედგა - აშშ-ს ფინანსთა სამინისტრომ ცხადყო, რომ მისი დადების წინააღმდეგი იყო. მოგვიანებით, "ლუკოილში" განაცხადეს რამდენიმე პოტენციურ მყიდველთან მოლაპარაკებების შესახებ.

Banking Cards No Longer Accepted at Lukoil Gas Stations in Georgia
In Georgia, payment by bank cards has stopped working at Lukoil gas stations. According to the "Batumelebi" publication, drivers are offered to pay only in cash.
An operator at one of the stations in Batumi reported: "You cannot pay with a card, we fill up with cash - cards have been canceled." According to him, payments through terminals have not worked for five days. The company's hotline confirmed that similar problems are observed at other Lukoil gas stations across the country. The reasons for the malfunctions are not specified, and the timing of service restoration is unknown. Journalists were unable to obtain an official comment from Lukoil Georgia.
Image source: News Georgia
Failures with card payments are also recorded in other countries where Lukoil gas stations are present, including the USA and Azerbaijan. This is happening against the background of sanctions imposed by the United States against the Russian parent structure of the company. At the same time, as Bloomberg noted, it is difficult to establish the exact source of the problems - the processing of transactions depends on a large number of participants.
Earlier, the US Treasury Department's Office of Foreign Assets Control (OFAC) issued a temporary license allowing operations related to the sale of Lukoil's international assets to be carried out until December 13, as well as ensuring the operation of foreign gas stations.
After the introduction of sanctions, the company announced plans to sell foreign assets. The oil trader Gunvor was considered as a possible buyer, but the deal did not take place - the US Treasury Department made it clear that it opposed its conclusion. Later, Lukoil announced negotiations with several potential buyers.