საქართველოს "ლუკოილის" ბენზინგასამართ სადგურებზე საბანკო ბარათები აღარ მიიღება
საქართველოში, "ლუკოილის" ავტოგასამართ სადგურებზე, საბანკო ბარათებით გადახდა შეწყდა. გამოცემა "ბათუმელების" ინფორმაციით, მძღოლებს მხოლოდ ნაღდი ანგარიშსწორება შესთავაზეს.
ბათუმში მდებარე ერთ-ერთი სადგურის ოპერატორმა განაცხადა: "ბარათით გადახდა არ შეიძლება, ნაღდი ფულით ვასხამთ - ბარათები გაუქმდა". მისი თქმით, ტერმინალების საშუალებით გადახდები უკვე მეხუთე დღეა არ მუშაობს. კომპანიის ცხელ ხაზზე დაადასტურეს, რომ ანალოგიური პრობლემები შეინიშნება ქვეყნის სხვა "ლუკოილის" ბენზინგასამართ სადგურებზეც. გაუმართაობის მიზეზები არ კონკრეტდება, მომსახურების აღდგენის ვადები უცნობია. ჟურნალისტებმა Lukoil Georgia-სგან ოფიციალური კომენტარის მიღება ვერ შეძლეს.
სურათის წყარო: News Georgia
ბარათებით გადახდის შეფერხებები ფიქსირდება "ლუკოილის" ბენზინგასამართი სადგურების სხვა ქვეყნებშიც, მათ შორის აშშ-სა და აზერბაიჯანში. ეს ხდება რუსული კომპანიის სათავო სტრუქტურის წინააღმდეგ აშშ-ს მიერ დაწესებული სანქციების ფონზე. ამასთან, როგორც Bloomberg აღნიშნავს, პრობლემების ზუსტი წყაროს დადგენა რთულია - ტრანზაქციების დამუშავება მონაწილეთა დიდ რაოდენობაზეა დამოკიდებული.
მანამდე, აშშ-ს ფინანსთა სამინისტროს საგარეო აქტივების კონტროლის ოფისმა (OFAC) გასცა დროებითი ლიცენზია, რომელიც 13 დეკემბრამდე იძლევა "ლუკოილის" საერთაშორისო აქტივების გაყიდვასთან დაკავშირებული ოპერაციების განხორციელების, ასევე საზღვარგარეთული ბენზინგასამართი სადგურების მუშაობის უზრუნველყოფის საშუალებას.
სანქციების შემოღების შემდეგ, კომპანიამ საზღვარგარეთული აქტივების გაყიდვის გეგმების შესახებ განაცხადა. ნავთობით მოვაჭრე Gunvor განიხილებოდა, როგორც შესაძლო მყიდველი, თუმცა გარიგება არ შედგა - აშშ-ს ფინანსთა სამინისტრომ ცხადყო, რომ მისი დადების წინააღმდეგი იყო. მოგვიანებით, "ლუკოილში" განაცხადეს რამდენიმე პოტენციურ მყიდველთან მოლაპარაკებების შესახებ.

На АЗС «Лукойл» в Грузии перестали принимать банковские карты
В Грузии на автозаправочных станциях «Лукойл» перестала проходить оплата банковскими картами. По данным издания «Батумелеби», водителям предлагают рассчитываться только наличными.
Оператор одной из станций в Батуми сообщил: «Картой платить нельзя, заливаем наличными – карты отменили». По его словам, платежи через терминалы не работают уже пятый день. На горячей линии компании подтвердили, что аналогичные проблемы наблюдаются на других АЗС «Лукойл» по стране. Причины неполадок не уточняются, сроки восстановления обслуживания неизвестны. Получить официальный комментарий Lukoil Georgia журналистам не удалось.
Источник изображения: News Georgia
Сбои с оплатой картами фиксируются и в других странах присутствия АЗС «Лукойл», включая США и Азербайджан. Это происходит на фоне санкций, введённых США против российской головной структуры компании. При этом, как отмечал Bloomberg, установить точный источник проблем затруднительно — обработка транзакций зависит от большого числа участников.
Ранее Управление по контролю за иностранными активами Минфина США (OFAC) выдало временную лицензию, позволяющую до 13 декабря проводить операции, связанные с продажей международных активов «Лукойла», а также обеспечивать работу зарубежных заправок.
После введения санкций компания объявила о планах продать зарубежные активы. Нефтетрейдер Gunvor рассматривался как возможный покупатель, однако сделка не состоялась — Минфин США дал понять, что выступает против её заключения. Позднее в «Лукойле» сообщили о переговорах с несколькими потенциальными покупателями.